
Ubytki w uzębieniu są nie tylko przyczyną dolegliwości bólowych i dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu. Bardzo często jest to także powód do odczuwania wstydu, który skutecznie uprzykrza życie pacjentów. Doznając przykrości związanych z brakami w uzębieniu, wielu z nas chce uwolnić się od nich jak najszybciej. To dlatego coraz więcej osób interesuje się nowoczesnymi metodami leczenia implantologicznego, takimi jak metoda All-on-4, opracowana przez dr. Paulo Malo.
Leczenie implantologiczne – nowoczesna metoda na to, by odzyskać wiarę w siebie
Tradycyjne leczenie implantologiczne to długotrwały i złożony proces, który może trwać nawet kilka miesięcy. Składa się na niego część chirurgiczna oraz część protetyczna. W części chirurgicznej lekarz wprowadza tytanową śrubkę w miejsce, w którym występuje ubytek, gdzie ma ona następnie zintegrować się z kością. Niestety, u części pacjentów dochodzi do powstawania zaników kostnych, co wiąże się z długo utrzymującym się bezzębiem. W takiej sytuacji odbudowa tkanki kostnej w szczęce może zająć nawet do roku lub dłużej, a czasem może nie nastąpić w oczekiwanej ilości by pomieścić potrzebne implanty. Dziej się tak często u osób starszych i obarczonych chorobami ustrojowymi lub paleniem papierosów.
Proces integracji implantu z tkankami trwa zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. Dopiero wtedy, gdy przebiegnie ona prawidłowo, możliwe jest umieszczenie protezy zębowej na implancie. W czasie, gdy implant integruje się z tkankami, pacjent może zdecydować się na noszenie protezy ruchomej, jednak nie każdemu takie rozwiązanie może odpowiadać. Standardowe leczenie implantologiczne trwa zatem długo, a jego powodzenie nie jest pewne w stu procentach. Na myśl nasuwa się więc pytanie – czy można zrobić zęby w jeden dzień?
Założenie implantów zębowych – czy można zrobić zęby w jeden dzień?
Ostatnimi czasy wiele słyszy się o nowoczesnych metodach leczenia implantologicznego, które znacznie skracają proces zakładania zębów na implanty. Mowa tu w szczególności o metodzie All-on-4, opracowanej przez dr. Paulo Malo. Jest to rozwiązanie, które opiera się na umiejętności pozycjonowania implantów w dostępnej tkance kostnej pacjenta. Dr Paulo Malo początkowo wykonywał przeszczepy kostne i brak powodzenia u osób starszych nakierował go na metodę bezprzeszczepową nazwaną przez niego All-on-4 czyli wszystkie zeby tylko na 4 implantach w jeden dzień. Dzięki temu innowacyjnemu podejściu, możliwe jest wykonanie zarówno części chirurgicznej, jak i protetycznej w ciągu tylko jednego dnia. Dla wielu pacjentów leczenie wielomiesięczne jest nie do zaakceptowania a metoda Malo jedyną możliwą opcją. A zatem, czy można zrobić zęby w jeden dzień? Okazuje się, że tak. Według danych statystycznych, metoda All-on-4 pozwala na założenie protez zębowych tego samego dnia u aż 98% pacjentów. Najczęściej wiadomo to już podczas konsultacji z Zespołem dr Malo a czasami dopiero podczas zabiegu kiedy to ocenić można jakość kości, czy da ona dostateczną stabilizację implantom obciążonych pracującą protezą.
Od czego zależy to, czy można zrobić zęby w jeden dzień u danego pacjenta?
Innowacyjna metoda All-on-4 obejmuje założenie implantów różnej długości w dostępnej tkance kostnej, dzięki czemu pozwala ona uniknąć części związanej z odbudową kości, która może potrwać nawet do roku. Okazuje się jednak, że jej zastosowanie nie jest możliwe w przypadku każdego pacjenta.
Niestety, zdarzają się sytuacje, w których lekarz stwierdza, że założenie protezy na implanty w ten sam dzień nie jest bezpieczne, ze względu na dwa czynniki.
Pierwszym z nich są warunki kostne pacjenta. Na zdjęciu RTG i komputerowej tomografii dentystycznej CBCT widoczny jest jedynie zarys kości z przybliżoną jej gęstością, jednak informacje pozyskane tą metodą nie są wystarczające. W związku z tym dopiero wtedy, gdy doświadczenie lekarza pozwala wyczuć twardość kości poprzez drgania przenoszone z wiertła na kątnicę operacyjną, może on ocenić, czy bezpiecznie jest obciążyć implanty mostem tego samego dnia.
Kolejnym czynnikiem jest także stan tkanek miękkich i zębów sąsiednich oraz ogólny stan pacjenta, na który składają się: jego samopoczucie, podatność na stres, a także predyspozycje do różnorodnych chorób, które mogłyby negatywnie wpłynąć na proces gojenia. Wiele mówi się również o uczuleniu na metale, w tym tytan. Choć jest to bardzo rzadka dolegliwość, może skutecznie skomplikować leczenie implantologiczne.
Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia leczenia implantologicznego?
Aby mieć pewność, że możemy być leczeni innowacyjnymi metodami, takimi jak All-on-4, powinniśmy udać się do lekarza o bogatym stażu i życiorysie zawodowym. Dzięki swojemu doświadczeniu będzie on w stanie ocenić w jakim trybie należy wykonać implantację i złożenie nowych zębów na implanty.