
Od lat już leczenie implantologiczne pozwala skutecznie pożegnać się z problemem bezzębia. Osoby zmagające się z brakami w uzębieniu mogą dzięki implantom zębowym odzyskać komfort mówienia, jedzenia oraz odmienić swój uśmiech. Jakie są rodzaje implantów zębowych i czym się charakteryzują? Podpowiadamy!
Czym są implanty zębowe?
Jeszcze do niedawna powszechną metodą leczenia braków w uzębieniu było wykonywanie tzw. mostów czyli montowanie koron protetycznych na korzeniach sąsiednich do ubytku własnych zebach pacjenta. Protetyka dentystyczna mocno się rozwinęła, dzięki czemu udało się opracować nowe metody, znacznie korzystniejsze dla szerszego grona pacjentów, szczególnie tych, u których trzeba by było szlifować pod mosty zdrowe zęby. Leczenie implantologiczne umożliwia mocowanie pojedynczych koron protetycznych jak i tzw mostów, czyli wielu zębów np. 3 zęby na 2 implantach lub 12 zębów na 4 implantach jak np. w metodzie dr Paulo Malo zwanej All-on-4 czyli: ‘wszystko-na -czterech‘ co jest skrótem od: wszystkie zęby tylko na 4 implantach’.
Implanty zębowe to tytanowe śrubki. Umieszcza się je w kości szczęki bądź żuchwy pacjenta. W ten sposób mają one zastępować naturalne korzenie zębowe. Jeśli leczenie implantologiczne zostało wdrożone poprawnie i implant zrósł się z kością ( nazywa się to osseointegracją ), to możliwe jest założenie uzupełnienia, czyli korony zębowej lub mostu, który stanie się substytutem naturalnego uzębienia w danym miejscu.
Dla kogo dedykowane są implanty zębowe?
Braki w uzębieniu sprawiają, że cierpiący na nie pacjenci często odczuwają wstyd, a także odebrana zostaje im pewność siebie. Nie dość, że bezzębie potrafi być uciążliwe od strony estetycznej, to jeszcze sprawia trudności w ogólnym funkcjonowaniu – przykładowo w jedzeniu i wyraźnym mówieniu. Zaistniałe braki w uzębieniu stanowią także niebezpieczeństwo dla pozostałych, zdrowych zębów, które nadmiernie obciążone lub pozbawione zęba przeciwstawnego w drugiej szczęce – mogą po pewnym czasie wysuwać się.
Podstawowym wskazaniem do zastosowania implantów zębowych są zatem braki w uzębieniu – zarówno pojedyncze, jak i mnogie w łuku górnym bądź dolnym. Leczenie implantologiczne poleca się również w przypadku pacjentów, którzy cierpią na całkowite bezzębie – implanty często mogą stać się filarem oraz elementem stabilizującym dla całych protez i jest to doskonałą okazją do pełnej metamorfozy: poprawienia, odmłodzenia profilu twarzy oraz zaistnienia z nowym, naturalnie pięknym uśmiechem.
Dla jakich pacjentów stosowanie implantów zębowych nie jest wskazane?
Przeciwwskazania do założenia implantów zębowych są praktycznie tylko wówczas, gdy pacjent jest ‘uczulony’ na tytan lub gdy nie może być poddany zabiegowi chirurgicznemu co zdarza się bardzo rzadko.
Choroby przyzębia, niewystarczająca higiena jamy ustnej, nikotynizm, ciążę, bruksizm, zaniki kostne, miejscowe stany zapalne, choroby układu sercowo-naczyniowego – nie są przeciwwskazaniami a tylko dodatkowymi czynnikami ryzyka. Wyzwaniem nadal są pacjenci, którzy cierpią na choroby nowotworowe, AIDS, alkoholizm bądź narkomanię, choroby psychiczne czy też nie mają do końca rozwiniętych kości szczęk bądź żuchwy.
Jakie wyróżnia się rodzaje implantów zębowych?
Obecnie w implantologii stomatologicznej wykorzystywane są różne rodzaje implantów zębowych. Na rynku można znaleźć kilkadziesiąt systemów, które są zróżnicowane pod względem kształtu lecz zwykle wykonane ze stopów tytanu. Kiedyś implanty dzielono również ze względu na miejsce wszczepiania. Wyróżniano wówczas implanty śródkostne – śrubki wkręcane bezpośrednio w kość i podokostnowe, ramowe opierające się na wyrostku szczęki lub żuchwy i przykryte dziąsłem. Aktualnie, ze względu na zwiększone ryzyko powikłań pozabiegowych, druga z metod nie jest już stosowana, a powszechnie wykorzystywane są śrubowe implanty śródkostne.
Materiał, z którego wykonane są implanty zębowe
Obecnie najczęściej stosowane są implanty tytanowe. Po raz pierwszy zostały zastosowane w 1965 roku w Szwecji przez profesora Per-Ingvara Brånemarka, wybitnego specjalistę z dziedziny implantologii. Implanty tytanowe są ponadto znakomicie tolerowane przez organizm większości pacjentów. Tytan to materiał, który szybko integruje się z tkanką kostną. Implanty tytanowe są bardzo dobrą podporą dla uzupełnień, takich jak mosty lub korony.
Są implanty tytanowe srebrno szare oraz białe implanty ceramiczne, wykonane z tlenku cyrkonu. Swoją teksturą oraz barwą przypominają naturalną tkankę zębową. Implanty ceramiczne nie wywołują reakcji alergicznych, są estetyczne przy cienkim dziąśle i pomimo iż znane od dziesięcioleci to stosunkowo rzadko stosowane a przez to jest stosunkowo mało doświadczenia klinicznego z nimi.
Kształt oraz wielkość implantów zębowych
Implanty zębowe mają kształt mniej lub bardziej stożkowej śruby o różnym gwincie, który stosuje się w zależności od sytuacji klinicznej i techniki implantologa . Typowe implanty mają od 3,5 do 4,2 mm średnicy. Dostępne są również zarówno mniejsze, jak i większe np. mierzące 6 mm czy 2 mm.
Czas użytkowania implantów zębowych
Kolejnym kryterium, na podstawie którego rozróżniamy poszczególne rodzaje implantów zębowych, jest czas ich użytkowania. Ze względu na ten czynnik wyróżniamy implanty czasowe, których używa się zazwyczaj w procesie leczenia ortodontycznego – pomagają skorygować zgryz. Implanty stałe to z kolei rozwiązanie długoterminowe, które może służyć jako filar dla wyjmowanych protez, stałych koron czy mostów protetycznych.
Fazowość implantów zębowych
Implanty stomatologiczne można podzielić na: jednofazowe i dwufazowe. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się tym, że są dłuższe o integralną część protetyczną na której osadza się koronę lub most. Implanty te są w zasadzie obciążone od razu i korzysta się z nich w specjalnych sytuacjach, gdzie kość jest wąska lub/i gdy implantolog wie jak je stosować by uniknąć powikłań.
Specjaliści znacznie częściej skłaniają się jednak ku stosowaniu implantów dwufazowych. W ich przypadku proces leczenia jest znacznie dłuższy, może rozciągnąć się nawet na kilka miesięcy. W tej metodzie na pierwszej wizycie wszczepiany jest implant. Po jego wygojeniu pacjent może udać się na kolejne spotkanie z lekarzem, podczas którego nastąpi protetyczna odbudowa, czyli nakładanie koron bądź mostu. Implanty dwufazowe wymagają odbycia kilku wizyt.