Jakie są wskazania i przeciwwskazania do implantacji zęba?

Leczenie protetyczne z wykorzystaniem implantów zębowych jest nowoczesną i standardową już metodą, która cieszy się nie tylko dużą popularnością, lecz także skutecznością. Czy jednak może być stosowana w przypadku każdego pacjenta? Dowiedzmy się, jakie są przeciwwskazania i wskazania do implantacji zęba.

Leczenie implantologiczne z wykorzystaniem implantów zębowych – czym się charakteryzuje?

Implanty zębowe przypominają śruby, które wkreca się w kości szczęki bądź żuchwy pacjenta, gdzie odgrywają rolę korzenia zębowego. W przypadku tradycyjnego leczenia implantologicznego, po kilku miesiącach od wszczepienia implantu i jego połączenia się z tkanką kostną, możliwe jest założenie łącznika z koroną protetyczną, zastępującą koronową część zęba.

Implanty zębowe mogą być stosowane zarówno w przypadku pojedynczych ubytków w uzębieniu, jak i całkowitego bezzębia. Najpopularniejsze rodzaje implantów zębowych to śrubki wykonane z tytanu, cechujące się wysokim stopniem wytrzymałości i integralnością z tkankami kostnymi człowieka. Stosuje się także również implanty ceramiczne, białe, które jednak stosowane są rzadko. Leczenie implantologiczne to nadzieja dla wielu pacjentów, którzy utracili własne zęby.

Wskazania do implantacji zęba – dlaczego warto stosować implanty zębowe?

Braki w uzębieniu to problem, którego nie należy ignorować. Mimo że początkowo wydają się nieistotne, to z upływem lat mogą wywoływać także inne dolegliwości, takie jak coraz silniejsze bóle głowy, problemy ze snem, trudności w mówieniu, czy zmianę mimiki twarzy. Ponadto w związku z utratą obciążenia kości , na której umieszczony był dany ząb, kość ta ulega zanikowi, a także okoliczne zęby mogą z biegiem czasu przesuwać się.

Braki w uzębieniu są także niezwykle uciążliwe ze względu na fakt, że mogą prezentować się mało estetycznie, szczególnie jeśli widoczne są podczas mówienia i uśmiechania.. Przekłada się to na duży dyskomfort pacjentów oraz zmniejszenie pewności siebie, a także unikania towarzystwa. Dla osób, które cierpią na braki w uzębieniu, leczenie implantologiczne jest szansą na powrót do normalnego funkcjonowania. Jest to metoda sprawdzona i bezpieczna, dlatego zyskała tak dużą popularność.

Czy każdy pacjent może skorzystać z leczenia implantologicznego?

Czy każda osoba borykająca się z problemem bezzębia może zainwestować w implanty zębów? Przeciwwskazania wykluczają część pacjentów z udziału w takim zabiegu. Z tego względu, przed przystąpieniem do implantacji zęba, stomatolog musi wykonać szereg badań, które pozwolą stwierdzić, czy wszczepienie implantu jest możliwe.

Najczęściej specjalista zleca badania RTG pantomograficzne i często także dentystyczną tomografię komputerową. Lekarz przeprowadza również szczegółowy wywiad i pod uwagę brane są zarówno czynniki fizyczne, jak i psychologiczne. Dużą rolę w zakwalifikowaniu do zabiegu odgrywa również stan higieny jamy ustnej pacjenta oraz chęć zmiany nawyków, w przypadku niedostatecznej dbałości o zęby czy nikotynizmu.

Jakie są wskazania do implantacji zębów?

Wskazania do implantacji zęba obejmują występowanie braku pojedynczego bądź kilku zębów, a także całkowitego bezzębia. Leczenie implantologiczne zaleca się również w przypadku chęci ustabilizowania ruchomych protez. Implantacja zębów jest polecana w celu oszczędzenia zębów własnych. Implanty umożliwiają odsunięcie konieczności szlifowania naturalnych zębów pod mosty. Ponadto stosowanie implantów zębowych zwiększa stabilność utrzymania protez ruchomych.

Jakie są przeciwwskazania do implantacji zębów?

Przeciwwskazania do implantacji zęba dzielimy na: względne i bezwzględne. Pierwszy rodzaj obejmuje ograniczenia, które można zniwelować, w związku z czym po pewnym czasie czy po podjęciu odpowiednich kroków, przeprowadzenie implantacji będzie możliwe. Przeciwwskazania bezwzględne z kolei całkowicie wykluczają pacjenta z możliwości wdrożenia leczenia implantologicznego.

Względne przeciwwskazania do implantacji zęba

Są one obecnie postrzegane bardziej jako czynniki ryzyka, miejscowe jak np. zapalenie przyzębia i ogólne stany chorobowe np.:

  • choroby układu krążenia,
  • schorzenia endokrynologiczne,
  • schorzenia nerek,
  • choroby i zwyrodnienia w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.

Leczenie implantologiczne nie jest wskazane również w sytuacjach, gdy pacjent cierpi na bruksizm (nawykowe zgrzytanie zębami). Wykonanie implantacji dyskwalifikuje również niedostateczna ilość tkanki kostnej. Pozostałe przeciwwskazania względne to: uzależnienie od nikotyny czy przyjmowanie niektórych leków, takich jak np. bifosfoniany.

Bezwzględne przeciwwskazania do implantacji zęba

Wymienione w tej części czynniki stanowią bezwzględne przeciwwskazania do implantacji zęba. Implantów nie wszczepia się u pacjentów, których kości szczęk nie uległy jeszcze całkowitemu rozwojowi (czyli u pacjentów młodocianych), u osób cierpiących na choroby psychiczne, a także borykających się z alkoholizmem czy narkomanią.